Pancar

Botanik Bilgi : Ispanakgiller familyasından, iki yıllık otsu bir bitkidir. Birinci yıl sadece rozet yaprakları vardır ve çiçek açamaz. İkinci yıl boyu 20-50 cm’yi bulan uzun boylu bir bitki olur. Tepedeki çiçekleri salkım şeklinde topluca bir arada ve yeşil renklidir. Köklerinin küçük bir bölümü dışarıdan görünür. Dışı sarımsı beyaz, içi beyaz renkte, silindir şeklinde başlar ve koni şeklini alır.

Kırmızı pancarın yaprakları kahverengimsi kızıl renkte, kökleri genellikle küre şeklinde, şeker pancarına göre küçük, dışı grimsi kırmızı içi ise kan kırmızısıdır.

Yetiştirildiği Yerler : Anavatanı Türkiye, Suriye, Flistin ve Mısır olduğu daha sonra buradan dünyanın diğer ülkelerine yayıldığı tahmin edilmektedir.

Toplanması – Saklanması : Şeker pancarının kökleri sonbaharda sökülerek çıkarıldıktan sonra temizlenir, şeker fabrikalarına gönderilir. Evlerde de köze atma ya da fırına sürme şeklinde tatlısı yapılmaktadır. Yaprağı yeni çıkmaya başlandığında yenmektedir. Kırmızı pancar köklerinin yemeği, salatası yapılır veya suyu çıkarılır.

Bilinen Bileşimi : Şeker pancarının bileşiminde Sakaroz, betain vardır.

Faydaları :

  • Kırmızı pancar, Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar, idrar söktürür.
  • Kansızlığı giderir.
  • Şeker hastalığı ve vereme karşı korur.
  • Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.
  • Sinirleri yatıştırır.
  • Vücudu kuvvetlendirir.

Şeker Pancarı; Ülkemizde şeker elde etmek için kullanılan bu pancar türünün kökleri oldukça etli ve yumrudur. %12-20 arasında sakkaroz içermektedir.

Kımızı Pancar; En çok bilinen ve tüketilen tür olan kırmızı pancar genellikle turşu yapımında tercih edilir. Kökleri yuvarlak ve göz alıcı bir renge sahip olan kırmızı pancar sebze olarak tüketilmektedir.

Pazı; Ispanağa benzeyen bu pancar türü sindirimi oldukça kolay ve besin değeri yüksek bir sebzedir. Yaban pancarı olarak da bilinir.