Marul

Marul Kıvırcık Kırmızı ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı Marul

Lolorosso bir tür maruldur. Yaprakları kıvır kıvır olan bu marulun kökleri açık yeşildir ve uçlara doğru kırmızı bir renk almaya başlar.

Kırmızı lolorosso, besin değerinin yüksek olması nedeniyle hem salatalara eşlik eder hem de hafif öğünlerin kurtarıcısı olur. Tabak süslemede de kullanılan lolorosso, yaklaşık 20 cm çapında büyür.

Yapraklarını incelediğinizde yelpaze gibi bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz.

Hafif tatlı ve acı bir aroma veren lolorosso, sandviçlere renk ve lezzet de katmaktadır.

İtalyanca’da kırmızı anlamına gelen “rosso” kelimesi; “lollo” ile birleştiğinde kırmızı kıvırcık kalıbı ortaya çıkar. Kırmızı kıvırcık ise, sofraları lezzetlendiren kırmızı marulu temsil eder.

Lolorosso tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bu marulu tatmamış olanlar, daha fazla geç kalmamalı!

Marul Kıvırcık ile ilgili görsel sonucu

Marul Kıvırcık

Günümüzde pek çok salata türünün ana malzemesi olan marul eğlenceli atıştırmalıklar arasında yer alan çiğ köfte, kısır gibi pek çok besinin de yanında tüketilir. Marul besin değeri ve kalori miktarı, neden marulun kıymetli bir sebze olduğunu açıklamak için açıklanması gereken oranların başında gelir. Tabii, bu arada marul vitamin değerleri bakımından da oldukça zengindir.

Marul Iceberg ile ilgili görsel sonucu

Atom Marul (Iceberg Marul);

Atom Salata tek yıllık serin iklim sebzesidir. Yetişme süresi 2-3 ay gibi kısa süreli olan salata ve marul tiplerinde açıkta ve örtü altında değişik mevsimlere uygun olarak ıslah edilmiş çeşitlerle arka arkaya yılın 12 ayı üretim yapmak mümkün olmuştur.

Göbekli Marul ; Yeşil renkli, dik büyüyen, oval yapraklı göbekli standart marul çeşididir.
Göbek teşekkülü kuvvetli olup serin havalarda bağlamaya gerek yoktur. Sıcağa dayanıklı değildir.
Yaklaşık dikimden itibaren 90-100 günde hasadı yapılır.