Mantar Çeşitleri

Dünyada en sevilen besinlerden biri olan mantar, kimi zaman ana yemeklerin içine garnitür ve süsleyici malzeme olarak kimi zaman da ana yemeğin kendisi olarak kullanılır. Yağ ve karbonhidrat içeriği oldukça düşün bir besin olan mantar, yüksek oranda bitkisel protein içerir. Selenyum, potasyum, bakır gibi mineraller ve C vitamini, D vitamini, B grubu vitaminler içeren mantar; antioksidan bileşenleri ile de oldukça sağlıklı bir besindir. Antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ile ön plana çıkan mantar, bağışıklık sistemi hastalıklarından kalp hastalıklarına, kilo vermeden kansere kadar birçok özel durum için faydalıdır.

kültür mantarı

Kültür Mantarı

Botanikçiler tarafından kültür halinde üretilen mantar türü, tüm dünyada en çok tüketilen mantar çeşididir.


portobello mantarı

Portobello Mantarı

Doğada kendiliğinden yetişmeyen bu mantar türü, bir çeşit kültür mantarıdır. Oldukça büyük bir mantar türü olan Portobello mantarı, özellikle vejetaryenler tarafından beğenilir.


kuzugöbeği mantarı

Kuzugöbeği Mantarı

Kültür olarak yetiştirilmesi oldukça zor olan Kuzugöbeği mantarı, doğal mantar çeşitleri arasında yer alır.

chanterelle mantarı

Chanterelle Mantarı

Biberimsi, meyvemsi bir lezzete sahip olan chanterelle mantarı; sarı ve turuncu renkli farklı bir mantar türüdür.

enoki mantarı

Enoki Mantarı

Çiğ olarak yenilebilir olması nedeniyle diğer mantar çeşitlerinden ayrılan Enoki mantarı, özellikle Doğu Asya ülkelerinde sıklıkla kullanılıyor.

istiridye mantarı

İstiridye Mantarı

Olası bir nükleer saldırı sonrasında çevreyi radyoaktif atıklardan temizlemek amacıyla kültür ortamında yetiştirilen İstiridye mantarı, kendine has lezzeti ve aroması ile en çok sevilen mantar çeşitlerinden biridir.

shiitake mantarı

Shiitake Mantarı

Doğu Asya’ya özgü bir mantar çeşidi olan Shiitake mantarı, kültür mantarı olarak yetiştirilir. Eski dönemlerde ev yapımı ilaçların ana maddesi olan mantar çeşidi; ağır kokusu nedeniyle tek başına değil, diğer mantarlarla karıştırılarak tüketilir.

porcini mantarı

Porcini Mantarı

3 kilogram ağırlığa ulaşabilen mantar çeşidi en çok İtalyan mutfağında kullanılır. Kendine has ağır bir kokuya sahip olan Porçini, ayı mantarı olarak bilinir, oldukça etli bir mantardır.

trüf mantarı

Truffle (Trüf) Mantarı

Gastronomi dünyasının en seçkin mantarı olarak bilinen Trüf mantarı, kültür mantarı olarak yetiştirilemeyen ve doğada çok nadir olarak bulunan doğal mantar çeşitleri arasındadır. Yanmış ormanlarda, toprağın altında yetişen mantar çeşidi, ağır bir aromaya sahip olmasına rağmen oldukça lezzetlidir. Kilogram fiyatı 5000 dolar gibi inanılmaz rakamlara yükselebilen mantar, yaz ve kış olmak üzere iki türdedir.