Mandalina Çeşitleri

Primasol Mandalina

PRİMASOL MANDALİNA

Primasol Türkiyeye yeni giren bir erkenci Mandalina çeşididir. Satsuma gurubundandır. Earli’ile beraber hasat edilir kolay soyulabilen bir kabuğu vardır. Sulu, lezzetli aromalı meyveleri çekirdeksizdir

Early-EM Mandalina

EARLY-EM MANDALİNA

Gosterişli meyveleri kolay soyulur  yok denecek kadar az cekirdeklidir verimli bir çeşittir Okirsu wase’den once Miho wase hasat edilir. Miho wase’den oncede Eorly-N hasat edilir çok erkenci bir çeşittir. Meyveleri sulu ve tatlı aromalıdır.

Miho Wase Mandalina


MİHO WASE MANDALİNA

Primasol ve Early’den sonra okitsu wase’den önce hasat edilir. Çekirdeksizdir. Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Meyve şekli basıktır. Olgunlaşma döneminden sonra kabuğun etten ayrılması kolaylaşır. Depolamaya ve taşımaya elverişlidir. Meyve ağırlığı 120-200gram. Hasat zamanı Ekim, Kasım aylarıdır.

Okitsu Wase Mandalina

OKİTSU WASE MANDALİNA

Ağaçları güçlüdür. Mandarinler arasında en erkenci çeşitlerden biridir. Meyveler oldukça büyük ve yassıdır. Çekirdeksizdir, kabuğu kolayca soyulur ve şekerlidir.

Ortanik Mandalina

ORTANİK MANDALİNA

Mandalina ve portakal melezlerine verilen “Tangor” adlı familyaya ait olan Ortanique, oldukça sulu bir meyvedir. Meyve ağırlığı olan 70 gram’ın %60’ını meyve usaresi oluşturur. Ağaçları oldukça verimli olan bu çeşit, ağaç üzerinde uzunca süre kalitesini kaybetmeden durabilir. Geç sezonda hasat edilen bu mandalina, narenciye sezonunu uzatan bir çeşit olarak bilinir. Kabuk çok pürüzlü değildir ve kabuk rengi açık turuncudur.

W. Murcott Mandalina

W. MURCOTT MANDALİNA

Meyve kabuğu kırmızımsı turuncu, iç kısmı parlak turuncu renktedir. Geçci bir mandarin türüdür. Şubat-Mart döneminde olgunlaşır. Kendine has bir aroması vardır ve çok tatlı bir çeşittir.

Robinson Mandalina

ROBİNSON MANDALİNA

Robinson, klemantin mandalinası ile Orlanda tangelosunun melezidir. Ağaçların dalları dikensiz, kırılmalara eğilimli, yaprakları mızrak biçiminde ve geniştir. Meyveler sapa bağlandığı noktada ufak bir boyuna sahiptir. Meyve kabuğu ince, pürüzsüz, meyve etine sıkı bağlı olmasına karşın, kolay soyulabilmektedir. Taşıma ve depolamaya elverişlidir. Meyveler Kasım – Aralık ayında olgunlaşır ve ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Türkiye’de hızlı gelişmesi beklenen bir çeşittir.

Owari Mandalina

OWARİ MANDALİNA

Owari mandalinası, Türkiye’ye ilk defa Japonya’dan Batum yoluyla doğu Karadeniz bölgesine girmiştir. Daha sonra, özellikle Ege Bölgesinde ekolojisine uygun sahalar bularak büyük alanlara yayılmıştır. Ülkemizde yetiştirilen satsumaların tümü owari grubunda yer almaktadır. Tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilen ve tanınan bir çeşittir. Ticari öneme sahip turunçgil çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşit olarak bilinir. Meyve kabuğu, hasat döneminde sarımsı portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Kabuğun meyve etine bağlılığı gevşektir. Depolama ve taşımaya elverişlidir. Meyveler orta büyüklükte, basık şekillidir. Meyve eti, koyu portakal rengindedir. Sulu, aromalı ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Mandalina meyvesi çekirdeksizdir. Ekim ayı ortalarında olgunlaşır ve olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde fazla kalamaz.

Nova Mandalina

NOVA MANDALİNA

Soğuğa dayanıklı bir çeşittir. Ağaçları büyük, kuvvetli, parlak yapraklı, dikenli ve verimli bir çeşittir. Meyve kabuğu parlak, portakal renkli, hafif pürüzlüdür. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Meyveler hafif basık şekillidir.  Oldukça büyük ve lezzetli meyvelere sahiptir. Meyve eti kalitesi çok yüksektir. Kabuk meyve etine sıkı bağlı, soyulması çok kolay değildir.

Kinnow Mandalina

KİNNOW MANDALİNA

Kinnow mandalina çeşidi, Kaliforniya Üniversitesi’nde H.B Frost tarafından king ve yerli mandalinalarının melezlenmesi sonucu 1915 yılında elde edilmiş ve 1935 yılında isimlendirilip yetiştiricilere tanıtılmıştır. Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renkli, parlak ve düzgündür; Kabuğun meyve etine bağlılığı sıkıdır. Meyveleri basık yuvarlak şekillidir. Ağaçları kuvvetli büyür, geniş taçlı, yüksek boyludur. Dalları dikensizdir. Geniş mızrak biçiminde bol yaprakları vardır. Geçici bir çeşit olup meyveleri mart başında olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde uzun süre kalabilir.

Orri Mandalina

ORRİ MANDALİNA

Orri olağanüstü tatlı bir geç sezon mandalinasıdır, ince kabuklu çok lezzetli. Çoğunlukla çekirdeksizdir, bu çeşit Clementine çeşitleri bittikten sonra hasat edilir sezonunu uzatmak için uygun bir çeşittir. ince ve oldukça kolay soyulan bir kabuğa sahiptir, çok güzel renk alır . Kabuk rengi turuncu, yoğun sulu parlak kabuklu bir mandalina türüdür. Çok tatlıdır, asidi azdır ve kolay soyulur.

Klemantin Mandalina

KLEMANTİN MANDALİNA

Ülkemize 1936 yılında İtalya’dan getirilmiş olup yetiştiriciliği daha çok Akdeniz Bölgesinde yaygınlık kazanmıştır. Ağaçları orta büyüklükte, sık yapraklı ve çok dallı olup, yuvarlak bir taç oluşturur. Meyve kabuğu koyu portakal renginde, hafif pürüzlü görünümdedir. Kabuğun meyve etine bağlılığı orta sıkıdır. Fakat kolay soyulabilir. Meyve eti koyu portakal renkte, gevrek, sulu ve aromalıdır. Soğuğa oldukça dayanıklıdır. Klemantin mandalinası erkenci bir çeşit olup meyveleri ekim ayı sonu – kasım ayı ortalarında olgunlaşır.

Marisol Mandalina

MARİSOL MANDALİNA

Soğuğa dayanıklı bir çeşittir. Meyve kabuğu portakal renginde hafif pürüzlüdür. Meyve kabuğu, meyve etine orta sıkı derecede bağlıdır. Meyveler büyük ve lezzetlidir. Meyveler ilk renk değişimi gösterdiğinde hasat edilir ve sarartma işlemine tabi tutulur. Ağaç üzerinde uzun süre bekletilirse puflaşma gösterir ve kalite kaybına uğrar. Taşıma ve depolamaya uygundur. Oroval’den iki hafta erken, Owari’yle aynı tarihte olgunlaşması Marisol’u son yıllarda piyasanın aranılan bir çeşidi yapmıştır.Olgunlaşma zamanı eylül sonu ekim başlarıdır.

Fremont Mandalina

FREMONT MANDALİNA

Klemantin ve porkan mandalinalarının melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Ağaçları orta kuvvetlidir ve dikine büyür, dalları dikensizdir, erken yaşta meyveye yatar. Meyve kabuğu koyu kırmızı – portakal renkli parlak ve pürüzsüzdür. Kabuk meyve etine sıkı bağlı ve çok gevrek olduğundan soyulurken küçük parçalara ayrılır. Taşıma ve depolamaya elverişlidir. Meyveler yuvarlak şekilli ve çok çekirdeklidir. Meyvenin zor soyulması, çok çekirdekli olması gibi olumsuz özelliklerine rağmen albenisinin yüksek olması, meyve suyunun çok tatlı ve lezzetli olması, erken verime yatması, sık dikime uygun olması bu çeşidin önemini artırmaktadır. Türkiye’de özellikle Adana-Mersin dolaylarında yetiştiriciliği yapılan bir çeşittir. Orta Doğu Ülkeleri dışında ihraç edilmemektedir.

Fairchild Mandalina


FAİRCHİLD MANDALİNA

Klemantin mandalinası ve Orlanda tangelosunun melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. 1967 ve 1973 yıllarında ABD’den yapılan introdüksiyonlarla Türkiye’ye girmiştir. Meyveleri orta büyüklükte ve biraz basık şekildedir. Meyve kabuğu orta kalınlıkta ve kolay soyulabilir, meyvenin dış görünüşü parlak düzgün, koyu portakal rengindedir. Meyve eti portakal renginde sert ve sulu, iyi lezzetli ve tatlıdır. Verimli bir çeşittir. Ağaçları kuvvetli, geniş taçlı ve sık yapraklı olup, hemen hemen dikensizdir. Adana koşullarında iyi performans göstermektedir. Olgunlaşma zamanı aralık-ocak aylarıdır. Meyveler olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde uzun süre kalabilir

Minneola Mandalina

MİNNEOLA MANDALİNASI

Minneola, Ducan altıntopu ile Dancy mandalinası melezidir. Ağaçları kuvvetli ve geniş taçlı, yaprakları geniş ve sivri uçludur. Meyveleri hafif uzun ve biraz boyunludur. Meyve kabuğu kırmızımsı-portakal renkli, düz, pürüzsüz ve az çok ete bağlıdır. Meyve eti portakal renginde, sulu, aromalı ve hafif mayhoştur. Soğuklara oldukça dayanıklı bir çeşittir. Taşımaya ve depolamaya elverişlidir. Orta mevsim çeşidi olup meyveleri ocak-şubat ayında olgunlaşır. 1980’li yıllardan sonra, özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde en fazla yayılan çeşittir.