Lahana ve Çeşitleri

Beyaz Lahana;

Hem güzellik hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için yararlı olan bu sebze, protein ve vitamin deposudur. B, C, E vitaminlerini bünyesinde barındıran ve birçok hastalığa şifa olan lahana, organik asitler ile harmanlanmıştır. Kür olarak kullanıldığında, farkını çok kısa sürede göstermektedir. Vücutta bulunan zararlı maddeleri atmaya yardımcı olan ve hücre yenilenmesinde etkin olan sebze, doğal toksin ilacı özelliği taşımaktadır. Et ve süt ürünlerinde bulunan besin deposunu da bünyesinde barındıran lahana, kilosundan şikâyeti olan kişilerin, sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlıyor. Hiçbir sebzede bulunmayan etkisi ile uzmanların gözdesi olmuştur. U vitamini, yani biyoformasyon etkisi, beyaz lahanayı üstün kılmaktadır. Vücutta oluşan sivilce ve geçmeyen yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Romatizmal rahatsızlıkların yol açtığı reaksiyonları iyileştirir. Kanser ve birçok ciddi hastalıklara engel olur, vücut direncini artırır. Özellikle kolon, göğüs kanserine ve kalp krizine engel olur ve ilerlemesini durdurur. Doğal idrar söktürücü ilacıdır. Gündelik hayatta daha zinde ve enerji dolu olmasını sağlar. Cildi güzelleştirir ve vücutta bulunan fazla suyu, zehirli toksinleri dışarı atmayı kolaylaştırır. Kansızlığı giderir ve kan şekeri değerini dengeye sokar. Cilt kırışıklıklarını düzelmesine katkı sağlar ve yaşlanmayı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğinin yanı sıra, kadınların korkulu rüyası olan selülitin tedavisinde bire bir etkin rol oynar. Ve çatlak selülit oluşmasına engel olur. Kulak çınlamasına bire bir çözüm olan lahana, hormonları da düzene sokmaktadır. Zona, dolama gibi ağrılı sorunlara şifa olmaktadır.

Brüksel Lahanası;

Pinpon topu büyüklüğünde olan bu sebze özellikle zeytinyağlı sebze yemekleri içerisinde tercih ediliyor. ABD ve Avrupa’da yaygın bir biçimde üretimi gerçekleştirilen lahana bir süredir Türkiye’de de üretilen sebzeler arasında bulunuyor.Videoyu Oynat

BRÜKSEL LAHANASI İÇERİĞİ VE FAYDALARI

  • 100 gram pişmiş Brüksel lahanası günlük K vitamini ihtiyacının %175 ini, C vitaminin %100’ünü, A vitaminin %15’ini, folat ihtiyacının %15’ini ve manganez ihtiyacının %11’ini karşılar.
  • Bunların yanında az miktarda B6 ve B1 vitamini, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor içerir.
  • Yüksek C vitamini içeriğiyle bağışıklığı artırır, bağ dokusu ve kemiklerin yapısında bulunan kollajen üretimini destekler, dokuların büyümesi ve onarımı için önemlidir.
  • İyi bir K vitamini kaynağıdır. K vitamini kemikleri güçlendirir, kanın pıhtılaşmasında rol oynar.
  • Bu sebze aynı zamanda enflamasyonu azaltabilir. Bazı çalışmalar Brüksel lahanası gibi turpgillerden sebzelerde bulunan bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
  • Öte yandan asıl kaynağı balık ve deniz ürünleri olan omega 3 yağ asidinin bitkisel formunu içeren sebzelerden bir tanesidir. Diyetinize balık ve deniz ürünlerinin yanında ekleyeceğiniz Brüksel lahanası, omega 3 alımınızı artırır.

100 gram pişmiş Brüksel lahanası 173 mg bitkisel omega 3 (ALA) içerir. Omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırmaya, enflamasyonu azaltmaya, bilişsel yetiyi güçlendirmeye ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olur.

Karalahana;

Kara lahana denilince akla ilk olarak Karadeniz yöresi gelir. Fakat kara lahana ülkemizin hemen her yerinde yetişebilme özelliği vardır. Kara lahana, çorbasından sarmasına kadar herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Son derece sağlıklı olan kara lahana, içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi minareller oldukça fazla olduğu için değerli ve önemli bir sebzedir. Doktorlar da sık sık kara lahananın insan sağlığı için önemli olduğu vurgusuna sık sık dikkat çekmektedir. Dünyada da kullanım alanı geniş ve yaygındır. Kara lahana hem pişmiş şekilde hem de çiğ olarak salatanın içinde tüketimi yapılmaktadır. Vücuttaki yaşlılık hormonlarını beslediği için daha geç yaşlanma sağlar. Kara lahana insandaki hücrelerin yenilenmesini ve yıpranmasını engeller. Doğal ilaç özelliği taşıyan bu besin, kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Kemik erimesi ve eklem hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. İçinde bulunan özellikler sayesinde de göz rahatsızlıklarını da çok iyi gelmektedir. Kansızlık problemine yardımcı olur. Kan yapıcı bir özelliğe sahiptir.

Kırmızı Lahana;

K vitamini ve antosiyanin bakımından lahananın zengin oluşu bakımından beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonunu artırıcı etkiye sahiptir. Bu iki içerik sinir sisteminin zarar görmesini ve Alzheimer gibi hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır. Lif bakımından zengin oluşu da kırmızı lahanayı diyet yapanlar için ideal bir besin haline getirmiştir. Bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalara göre kırmızı lahanayı fazla tüketen kişilerin mide, akciğer, deri ve kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimali, yemeyen kişilere göre daha düşüktür. Oldukça düşük kalorili olan bu gıda kilo almayı problem eden kişilerin tercih ettiği besindir. Kırmızı lahananın bir faydası da toksinlerin vücuttan atılımını hızlandırmasıdır. Bilindiği gibi toksinler, romatizma, artrit, cilt hastalıkları ve gut hastalıklarına sebebiyet vermektedir. Bağışıklık sistemine direk etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağışıklık sistemine direk etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağışıklık sistemine direk etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağışıklık sistemine direk etki ederek bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Avrupa ülkelerinde lahana suyu mide ülseri için bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kırmızı lahana içerdiği folik asit nedeniyle kadınların omurganın bir yanının açık olması hastalığına yakalanmış bir çocuk doğurma riskini sıfıra indirir.

Milano Lahanası;

Milano lahanası (Brassica oleracea convar. capitata var. sabauda) Brassicaceae (turpgillerden), geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen bir lahana çeşididir. Anavatanı Akdeniz bölgesi olup bilinen en eski lahana çeşitlerindendir.

Sarı Milano lahanası ve yeşil Milano lahanası olmak üzere iki ceşittir.