Kestane Çeşitleri

Hacıibiş Kestanesi

Ağacı orta kuvvette ve yayvan şekilde gelişir. Verimi orta derecede, meyveleri küçük, genişçe ve oval şekillidir. Meyve kabuğu kalın, tipik kestane kahverenginde ve parlaktır, meyve eti krem renkli kalitesi oldukça iyidir. Eylül ayının 3.haftası olgunlaşır. Erkenci ve sofralık tüketimine uygundur.

Osmanoğlu Kestanesi

Ağacı orta kuvvette ve yayvan şekilde gelişir. Bol verimli, meyveleri orta iri büyüklükte, genişçe ve oval şekillidir. Meyve kabuğu orta kalın, tipik kestane kahverenginde ve parlaktır. Meyve eti krem renkli kalitesi oldukça iyidir. Eylül ayının 3.haftası olgunlaşır. Erkenci ve sofralık tüketimine uygun olan bu çeşit aynı zamanda kestane şekerlemesi sanayinde de kullanılmaktadır.

Sarıaşlama Kestanesi

Ağacı orta kuvvette ve yarı dik şekilde gelişir bol verimli, meyveleri orta iri-iri büyüklükte, genişçe ve oval şekillidir. Meyve kabuğu ince, tipik kestane kahverenginde ve parlaktır, meyve eti krem renkli, kalitesi oldukça iyidir. Ekim ayının 1.haftası olgunlaşır. Sofralık kullanımına uygun olan bu çeşit aynı zamanda kestane şekerlemesi sanayinde de kullanılmaktadır.

Vakit Kestanesi

Ağacı zayıf kuvvette ve yarı dik şekilde bazen de yayvan şekilde gelişir. Bol verimli bir çeşittir. Meyveleri orta kalın, tipik kestane kahverenginde ve parlaktır, meyve eti krem renkli kalitesi oldukça iyidir. Ekim ayının ikinci haftası olgunlaşır. Sofralık tüketime uygun bir çeşittir.

Seyrediken Kestanesi

Acem kestanesi adıyla da bilinen bu çeşittir. Ağacı orta kuvvette ve yarı dik şekilde gelişir. Bol verimli, meyveleri orta iri-iri büyüklükte, genişçe ve oval şekillidir. Meyve kabuğu kalın, tipik kestane kahverenginde ve parlaktır, meyve eti krem renkli kalitesi oldukça iyidir. Ekim ayının 2. haftası olgunlaşır. Sofralık tüketime uygun olan bu çeşit aynı zamanda kestane hamuru sanayinde de kullanılmaktadır.

Hacıömer Kestanesi

Ağacı zayıf kuvvette, dik ve yarı dik şekilde gelişir. Bol verimli, meyveleri küçük ve yuvarlağımsı şekillidir. Meyve kabuğu ince koyu kahverenginde ve parlaktır, meyve eti krem renkli ve kalitesi iyidir. Ekim ayının 3. haftası olgunlaşır. Oldukça geççi olan bu çeşit sofralık tüketime uygun olup aynı zamanda kestane hamuru sanayinde de kullanılmaktadır.