Greyfurt Çeşitleri

Marsh’s Seedless Greyfurt


Marsh’s Seedless

Dünya piyasasının en iyi ve en çok tanınmış çeşididir. Hasadı ocak ayı ortası ile mart ayı başında yapılmaktadır. Meyvesi uzun süre ağaçta kalır ve muhafazaya elverişlidir. Depoda saklanmaya da çok iyi gelir. Meyvesi çok iri, düzgün, basıkça; kabuğu parlak açık sarı renkte, üzeri düzgün, soyulması kolay; eti açık fildişi renginde, iri hücreli, bol sulu, aromalıdır. Ağacı kuvvetli büyür, erken meyveye yatar ve çok verimlidir.

Star Ruby Greyfurt


Star Ruby

Meyve eti ve kabuğu kırmızı, ihracata uygun, aynı zamanda en kırmızı altıntop çeşididir. Çok sulu ve lezzetlidir. Kök çürüklüğü ve güneş yanığına duyarlıdır. 19 Dal yapısı çok sık ve çalı gibi olduğu için yetiştirilmesi oldukça zordur, meyvenin büyümesini engeller. Meyve hasadı kasım-aralık aylarında yapılır. Meyvesi depolanmaya uygun değildir. Dünyada en çok üretimi yapılan altıntop çeşididir. Orta mevsimde, Marsh seedless’ten önce olgunlaşır. Meyve eti pembe ancak meyve suyu beyazdır. Meyveler birbirine değdiği zaman yanak yapar. Yüksek ve düzenli verim alındığı için ülkemizde de en çok yetiştirilen çeşittir. Ağaçta uzun süre kalabilir ve 4 ay depolanabilir.

Red Blush Greyfurt


Red Blush

Dünyada en çok üretimi yapılan altıntop çeşididir. Orta mevsimde, Marsh seedless’ten önce olgunlaşır. Meyve eti pembe ancak meyve suyu beyazdır. Meyveler birbirine değdiği zaman yanak yapar. Yüksek ve düzenli verim alındığı için ülkemizde de en çok yetiştirilen çeşittir. Ağaçta uzun süre kalabilir ve 4 ay depolanabilir.

Rio-Red Greyfurt

Rio-Red

En son geliştirilen renkli greyfurt çeşidi Rio Red’dir. Ağaçları güçlüdür. Çok az çekirdeklidir. Kabuğu zor soyulur. Meyveleri yarı kurak veya kurak iklimlerde şekil bozukluğuna eğilimlidir. Geçici ve renkli greyfurt isteyenler için uygun bir çeşittir. Hasat Ayları: Kasım/Aralık/Ocak/Şubat/Mart/Nisan

Jaffa Sweetie Greyfurt

Jaffa Sweetie

Jaffa sweetie oroblanco’ya benzer. Bu çeşit 1984 yılında bir çapraz tozlama sonucu bulundu. Meyve şekli ve sukukuk tamamen  greyfruta benzer. Tatlı bir greyfuruttur. Meyve yuzeyi başlangıçta koyu yeşil fakat sezon sonuna doğru Parlak sarıya donuşnmeye  başlar. Eşsiz bir tatlılık, yüksek bir kaloriye sahiptir. (bir adet meyve 24 ila 40 kalori arasında) asit oranı düşüktür.Eylül  ayı hasat dönemidir.

Flame Greyfurt


Flame Greyfurt

Flame greyfurt: C Henderson Houston, Teksas grove Ruby Red greyfurt menşeli bir spor tohum olduğu söylenmektedir. Flame ağaçları hızlı bir gelişme göstererek diğer greyfurtlara göre daha fazla büyürler. Meyve kabuğunda pembe alalıklar bulunur. Meyve lezzetli ve sulu, starruby gibi içi  kırmızımsıdır. Hasat: Şubat ayından Hazirana kadardır. Uzun sure dalda kalabilir.

Sunrise Greyfurt


Sunrise Greyfurt

Sunrise ve Jaffa sunrise erken sonbahardan, geç ilk bahara kadar meyve kaybı olmaksızın ağaçlarda kalabilir. Ağaçlar diğer  greyfrut ağaçlarına göre daha az buyur. Meyvelerde aynı oranda daha küçük olur. Ama Meyveler çekici bir kızarıklığa sahiptir. Et  kısmı acı değil, meyve bol suludur. Şeker ve asit oranı yuksektir. Çekirdeksiz ve oldukça lezzetli bir çeşittir.

Newzealand Greyfurt


Newzealand Greyfurt

Yeni Zelanda Greyfurt: Çekirdekli Bir çeşittir. Portakal renginde iç kıamı ile greyfrut’a pek benzetilmez. Farklı ülkelerde farklı isimlerle bilinir. Ençok kullanılan isimler: Yeni Zelanda Greyfurt ‘ve’ Poorman Orange’dir. Muhtemelen bir greyfrut hibrit, yada doğal bir Tangelo çin veya avustralya kokenli olabilir. Hasat: kasım-şubat aylarıdır.