Elma Çeşitleri

Elma Amasya

Amasya Elması

Amasya denilince akla ilk olarak Misket elması gelir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, eğer mevsimiyse, mutlaka Misket elması “Amasya Elması” olarak karşınıza çıkar. Amasya adıyla bütünleşen Misket, özelliğini yine Amasya’nın coğrafi yapısında alır. Söylendiğine göre Amasya vadisi, misketin yetişmek için tam aradığı ortammış. Boğazın esintisi elmaya ayrı bir tat verir. Kokusu da burada gizlidir. Misket’in en büyük özelliği bir yıl meyve verirse diğer yıl vermemesidir. Bir yüzü kırmızı, diğer yüzü ise sarı ila yeşilimsi bir renk taşır. İnce kabuklu, hoş kokuludur. Sert ve dayanıklıdır. Uzun süre saklanmaya elverişlidir. Amasya elmasının iki türü vardır. Daha küçük ve tatlı olanına Misket elması denir. Daha iri ve aşılı olanına ise KABAK elması adı verilir. Amasya elması meyveye geç yatar ve 8 – 10 yaşından önce ürün vermez.

Elma Golden

Golden Elma

Ağaç kuvvetli ve dik büyür. Düzenli verim verir. Ölü göz oluşumuna meyillidir. Bu nedenle kuvvetli sürgün oluşturmamalı ve dalların uçları kesilerek ölü göz oluşumu önlenmelidir. Meyveleri iri ve küresel şekillidir, yeşil yağlı bir kabuğa sahiptir. Sulu, gevrek, yeme kalitesi iyi hafif asitli, hafif mayhoş kendine has iyi bir aromaya sahiptir. Uygun hasat zamanı için tam çiçeklenmeden hasada kadar 180-185 gün geçmelidir.

Elma Granny

Granny Elma

Isparta bölgesinde Temmuz sonu Ağustos başında hasat edilirken Çanakkale’de Temmuz üçüncü haftasında, Antalya’da ise Temmuz ilk haftasında hasat edilir. Normal golden çeşidinden 8-10 hafta önce hasat edilir. Hasat edildiğinde kabuk yeşil ancak daha sonra renk sarıya dönüşür. Meyve eti krem renginde, aroması tatlı fakat çok az mayhoştur. Meyve iri, raf ömrü yazlık bir elma için çok iyidir. Ağaçları kuvvetli gelişir ve verimlidir.